FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
MD Kościerzyna
Autor Wiadomość
Pawel_15 
znawca
Mann Bonk



Pomógł: 68 razy
Wiek: 34
Dołączył: 30 Maj 2009
Posty: 2117
Skąd: Espenkrug/Bonk
Wysłany: 11-01-2013, 16:23   MD Kościerzyna

Nie sądziłem że kiedykolwiek założę na forum temat dotyczący mojej własnej twórczości. Dotąd ograniczała się ona do marudzenia, stękania, latania po torach w celu złapania budynków na tex czy w celach udokumentowania szlaku i najważniejszego - spożywania regionalnych wyrobów piwnych :) Jeżeli ktoś liczył na nowy model SP42, kabinę do SU46 czy dedykowane dworce z węglówki, to niestety ale będzie musiał poczuć się mniej lub bardziej rozczarowanym, bowiem moim pierwszym dodatkiem jest repaint i to bardzo malutkiej pierdółki ale w znacznej ilości :) Tak zgadza się, chodzi o tablice rejsowe do wagonów pasażerskich. Są to repainty tablic autorstwa KilanZioma, które dostosowałem pod Pomorskie szlaki, ale nie tylko.



Na powyższym screenie widzimy jedną z kilkudziesięciu już wykonanych tablic rejsowych, ta powyższa została uchwycona w Kartuzach na wagonie, który codziennie pokonuje trasę Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Kokoszki - Stara Piła - podg. Glincz - Kartuzy. Pociągi w rej relacji kursowały bodajże do roku 1973 kiedy to został zaorany fragment odcinka Kokoszki - Gdańsk Osowa pod budowę lotniska w Rębiechowie. Wielka szkoda, że nie postanowiono odbudować toru, tak aby omijał on pas startowy - nie byłaby to znaczna odległość. W ten sposób ustał ruch pasażerski na odcinku od stacji Gdańsk Osowa przez Kokoszki (gdzie jeden kierunek - na Wrzeszcz - zlikwidowano w 1945 roku) po Starą Piłę. Teraz jest nadzieja na przywrócenie tam ruchu w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, tyle że nie będzie to poczciwa lokomotywa SP42 z dwoma wagonami tego samego typu jak na powyższym screenie, lecz nowoczesne i komfortowe Spalinowe Zespoły Trakcyjne zwane po prostu Szynobusami. Ale już starczy tej historii, bo zaczynamy odbiegać od głównego wątku jakim są tablice rejsowe. Widoczna powyżej tablica jest jednym z trzech typów i jednym z pięciu wariantów na jakie się zdecydowałem. Rozważałem zrobienie wszystkich tablic w sześciu wariantach, ale byłoby to niepotrzebne powielanie, co przy tak dużej ilości relacji najzwyczajniej w świecie odpuściłem.

Kilka słów o typach i wariantach. Mamy trzy typy tablic, dla ułatwienia sobie życia nazwałem je "strzałkowy", "połówkowy" i "zwykły". Strzałkowy to ten widoczny powyżej (szósty wariant miał być zamianą miejscami stacji początkowej i końcowej - Gdynia - Kokoszki - Kartuzy na Kartuzy - Kokoszki - Gdynia), połówkowy to traktujący o dwóch stacjach, początkowej i końcowej oraz odwróconej "do góry nogami" końcowej i początkowej, zaś zwykły to stacja początkowa i końcowa. W przypadku naszej relacji wygląda to tak:

- strzałkowy - Gdynia - Kokoszki - Kartuzy
- połówkowy - Gdynia - Kartuzy i odwrócony Kartuzy - Gdynia
- zwykły - Gdynia - Kartuzy

Z wariantami wygląda to następująco:

- strzałkowy - Gdynia - Kokoszki - Kartuzy
- strzałkowy - Kartuzy - Kokoszki - Gdynia - ten sobie darowałem

- połówkowy - Gdynia - Kartuzy i odwrócony Kartuzy - Gdynia
- połówkowy - Kartuzy - Gdynia i odwrócony Gdynia - Kartuzy

- zwykły - Gdynia - Kartuzy
- zwykły - Kartuzy - Gdynia

Temat tablic postanowiłem podzielić na kilka grup:

- podstawowe
- dodatkowe
- indywidualne
- fikcyjne

W grupie podstawowej znajdują się 72 relacje, które będą wykonane we wszystkich pięciu wariantach. Wariant strzałkowy jest już gotowy w 100%. Połówkowy i zwykły czekają na swoją kolej.

Grupa dodatkowa to dopisywane relacje, gdzie nie wszystkie będą wykonane w pięciu wariantach, niektóre będą w jednym, inne w dwóch bądź trzech. Na tę chwilę gotowe są dwadzieścia trzy relacje w wariancie strzałkowym, dziesięć będzie w połówkowym, co do zwykłego to jeszcze nie wiem. Liczba relacji na pewno będzie rosła, cały czas dopisuje kolejne i głównie są to inne rejony niż Pomorze.

Tablice indywidualne to grupa tablic, które można u mnie "zamówić", podając relacje i w jakich wariantach mają być wykonane. Na tę chwilę wykonane mam cztery relacje w wariancie strzałkowym, jedna połówkowa cała i trzy częściowo w połówkowym dla Lutka. Docelowo wszystkie cztery relacje będą wykonane we wszystkich pięciu wariantach. Jeżeli ktoś jest zainteresowany posiadaniem takiej tablicy to zapraszam na PW.

Pod potrzeby Trainza ma służyć grupa Tablice fikcyjne. Będą w niej umieszczone tablice pod mapy fikcyjne. Na chwilę obecną nie ma w tej grupie żadnej gotowej tablicy, kilka jest w planie.

Jako że lista wszystkich relacji byłaby dość długa, pozwoliłem sobie jej w tym temacie nie zamieszczać, niebawem dam link do całego spisu.

Z technicznych rzeczy słów jeszcze kilka. Na próbę wrzuciłem tablice do wagonu Bh 101A st. Gdynia - to ten widoczny na screenie - jednocześnie modyfikując nieco config wagonu. Po wrzuceniu trzydziestu tablic lista zrobiła się nieco długa, ale wszystkie działają poprawnie i bez zarzutu.

Autor zdaje sobie sprawę, że powyższy dodatek - repainty tablic rejsowych - to drobna pierdółka, podejrzewam że większość z użytkowników nie korzysta z systemu tablic rejsowych w ogóle. Jednakże jeżeli znajdą się chętni którzy będą z nich podczas jazdy korzystać i przy okazji zaprezentują to na screenie, autorowi będzie bardzo miło.

Jednocześnie zapowiadam, że w przypadku modyfikacji wagonów - mającej na celu umieszczenie systemu tablic rejsowych - spotykanych w ruchu dalekobieżnym, powstaną Tablice dalekobieżne, stworzone w dwóch wariantach (zwykły) i w trzech grupach (dodatkowe, indywidualne oraz fikcyjne). Materiały mam przygotowane.

Dziękuję za uwagę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group