Pomógł: 105 razy Wiek: 41 Dołączył: 19 Lut 2008 Posty: 5346 Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-04-2026, 20:04
W wątku z linku powyżej mamy sporo fotografii krytytch 2-osiowych wagonów rodziny 23K krajowej produkcji. Były to bardzo popularne wagony wykonywane we wrocławskim Pafawagu dla PKP i na eksport w latach 1957-1961. W świetle wiedzy zebranej i opublikowanej przez Pawła Terczyńskiego, sumarycznie 12773 szt. dla PKP w 3 typach - 23K, 223K i 223K/1 + dalsze 2988 szt. w wersji z pomostem z hamulcem ręcznym z korbą w 3 dalszych typach - 23K/1, 223K/2 i 223K/3, do czego doliczyć trzeba też eksportową produkcję dla Węgier, Grecji, Albanii i Iraku.
Konstrukcja 23K była chętnie adaptowana na potrzeby brankardów, a w dalszej kolejności też na potrzeby wojskowe. W trakcie naszej już około 20 letniej aktywności na polu tworzenia modeli do Trainz, powstało kilka modeli wagonów tej rodziny w kilku wersjach (głównie ja i Samplaire + reskiny Groch). Poniżej egzemplarze dostępne w zasobach DLS:
-Kryte towarowe PKP:
-Wojskowe / Robocze PKP:
-Brankardy PKP:
-Kryte towarowe MÁV (podtyp 23K/4):
-Ogrzewcze PKP (na bazie importowej odmiany 23K-rum produkowanej w Rumunii):
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach