FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Lubuski Lokahlbahn 1972
Autor Wiadomość
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 09-01-2016, 21:46   

Modernizację przeszedł odcinek Uście - Adamowo, poprzednia wersja mocno odstawała stylistycznie od reszty mapy. Do wykończenia pozostało jeszcze otoczenie przebudowanej stacji w Uściu. A w roli prezentacji filmik, niestety przez nieuwagę w niezbyt przyjemnej rozdziałce.

https://youtu.be/6eyjlRqJ06Y

Myślę, że niedługo uda się zamknąć kolejny budowany odcinek Niekarzyn - Karszyn, a stamtąd do końca mapy już tylko kilka kilometrów.
 
 
 
McDreamy
znawca


Pomógł: 63 razy
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 1631
Skąd: Poznań
Wysłany: 09-01-2016, 22:28   

Świetny klimat!
 
 
 
Kanclerz
znawca
architekt



Pomógł: 34 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 1731
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 10-01-2016, 14:56   

Oj, coś wspaniałego. Widzę naleciałości z Kępna (ten peron po lewej), oraz wyjazd z Leszna na Wrocław (później przy wyjeździe ze stacji). Super! Ja bym wolał filmik z śledzonej kamery :P
 
 
 
Dominic
trainz
Tyś blank ociuloł



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 354
Skąd: Chorzów
Wysłany: 10-01-2016, 18:55   

Bardzo przyjemna mapa. Życzę powodzenia w dalszej budowie i czekam na zakończenie prac nad nią. Z miłą chęcią się po niej przejadę.

Przy okazji oglądania filmu, od 1:32 do 1:38 na peronie są dwie lampy, które wiszą w powietrzu, a powinny być umieszczone na słupie.
_________________
"Kiedy ludzie zaczynają naśladować twój styl, wtedy czujesz, że coś w tym jest." — James Hetfield
 
 
 
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 11-01-2016, 17:49   

Było marudzenie o śledzącej kamerze, jest i film. Szybki przejazd z Wojnowa do Uścia, jakość nie powala, ale by zachować przyzwoitą płynność musiałem zjechać ustawienia grafiki do minimum. Film niby kręcony 1366x768, ale YT pokiereszował go niemiłosiernie.

https://youtu.be/Ad93PLhOpVY
 
 
 
kilanziom
znawca
Maniak


Pomógł: 105 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 5158
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-01-2016, 18:29   

Obejrzałem filmik, fajnie, że oglądamy z kamery zawieszonej nad lokomotywą - to pozwala oceniać wiele aspektów. Mapa zwraca uwagę bardzo ładnym doborem zieleni i zestawianiem jej zwłaszcza na krawędziach typu pole/las, otoczenie toru/pole itp.

Jest kilka zjawisk które mogą zastanawiać (do przemyślenia):

*W 1:24 po lewej od toru jest regularny rząd drzewek oddzielający pole od toru. Czy w rzeczywistości robiąc przecinkę niemal na krawędzi lasu pozostawiano by taki ciąg drzew? Sprawa nawet bardziej widoczna w 1:43 z uwagi na poszerzającą się 'szparę' między torem a szpalerem drzew z lewej strony. Wydaje mi się, że ten szpaler lepiej zastąpić krzakiem (coś jak w 4:20).

*Około 2:40 w lesie jest przejazd. Albo przespałem, albo nie było przed nim i po nim wskaźników informujących o nim.

*3:02 - świetnie zaimprowizowana szkółka leśna po obu stronach, pod wrażeniem.

*6:33 zespół domów i stodół relatywnie blisko torów, polecam jakieś elementy urozmaicająca pomiędzy nimi typu przyczepa do traktora, stos belek, stos skrzynek, jakiś samochód...

*7:03 zatoczki autobusowe rzadko zdarzają się równolegle, zwykle są naprzemiennie względem siebie i może odrobinę dłuższe, przegubowy by nie wszedł.

*7:13 dlaczego żuk stoi na prawym pasie tyłem na przód?

*7:49 porządny krzak w skrajni.

*8:06 bardzo ładnie rozwiązane krawędzie pól, lasów i torowiska - b. dobre teksturowanie podłoża.

*8:39 pole strasznie długie z obu stron, trochę zróżnicowania i podziału teksturami i płotami może?

*9:52 po prawej zabudowania bardzo blisko szlaku, warto dodać jakieś elementy urozmaicające jak wczesniej.

*11:25 bardzo ładny ten szpaler krzaków na podziale pól, wierny.

*13:42 długie monotonne pole z dość agresywną krawędzią po prawej.

*17:05 bardzo ładne miejsce z przejazdem.

*17:30 następne bardzo ładne miejsce z przejazdem.

*17:37 sporawy krzak w skrajni.

*18:10 po lewej domy trochę skromnie, zalecam płoty, budy, szopy, magazynki i inne elementy urozmaicające bliskie plany.

*18:36 z lewej ciemna nora między budynkami a tekstura jasna i trawka rośnie w najlepsze.

Trudno oceniać co się dalej dzieje, ale na zobrazowanym odcinku mamy bardzo małe stacyjki i to tylko z jednym peronem - nie ma możliwości się mijać pociągami osobowymi. Warto trochę rozbudowąć stacje węzłowe i porobić więcej możliwości ruchu.
_________________
www.wgk.cal.pl
 
 
 
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 11-01-2016, 19:33   

Cytat:
Mapa zwraca uwagę bardzo ładnym doborem zieleni i zestawianiem jej zwłaszcza na krawędziach typu pole/las, otoczenie toru/pole itp.


Główne tekstury gruntu, trawa i białe kwiaty przeszły na dniach podmianę, według mnie w końcu zniknęła cukierkowość gruntu. Z tego też wynika zielsko w skrajni i inne takie niespodzianki, nie wszystko jeszcze zdążyłem zauważyć i poprawić.

Cytat:
*W 1:24 po lewej od toru jest regularny rząd drzewek oddzielający pole od toru. Czy w rzeczywistości robiąc przecinkę niemal na krawędzi lasu pozostawiano by taki ciąg drzew? Sprawa nawet bardziej widoczna w 1:43 z uwagi na poszerzającą się 'szparę' między torem a szpalerem drzew z lewej strony. Wydaje mi się, że ten szpaler lepiej zastąpić krzakiem (coś jak w 4:20).


To akurat szpaler brzóz, celowo nasadzony. Gdzieś widziałem takie zjawisko, tylko teraz ciężko będzie znaleźć pierwowzór.

Cytat:
*Około 2:40 w lesie jest przejazd. Albo przespałem, albo nie było przed nim i po nim wskaźników informujących o nim.


Rzeczywiście, W13 wcięło.

Cytat:
*7:13 dlaczego żuk stoi na prawym pasie tyłem na przód?


Zaimprowizowana scenka rodzajowa - awaria partyjnej Wołgi, ściągnięci technicy w Żuku i gaza na poboczu reanimują ;-)

Cytat:
*8:39 pole strasznie długie z obu stron, trochę zróżnicowania i podziału teksturami i płotami może?


Chciałem oddać PGRowskie pola, ciągnące się po horyzont, choć może rzeczywiście czasami są one zbyt monotonne. Coś wymyślę na urozmaicenie.

Cytat:
*13:42 długie monotonne pole z dość agresywną krawędzią po prawej.


Był tam eksperymentalnie wsadzony kanał SAMa jako rów melioracyjny, fakt, nie maznąłem teksturą.

Cytat:
*18:10 po lewej domy trochę skromnie, zalecam płoty, budy, szopy, magazynki i inne elementy urozmaicające bliskie plany.

*18:36 z lewej ciemna nora między budynkami a tekstura jasna i trawka rośnie w najlepsze.


To wszystko jest na razie prowizoryczne, Uście jest puki co tylko przyklepane z wierzchu, wymaga jeszcze dużego dopieszczenia.

Cytat:
Trudno oceniać co się dalej dzieje, ale na zobrazowanym odcinku mamy bardzo małe stacyjki i to tylko z jednym peronem - nie ma możliwości się mijać pociągami osobowymi. Warto trochę rozbudowąć stacje węzłowe i porobić więcej możliwości ruchu.


Wszystkie stacje są wzorowane na realnych schematach stacyjnych (oprócz Wojnowa na początku filmu), taki to już urok stacyjek w mojej okolicy, że drugi peron na stacjach był spotykany rzadko, a jak był, to na dosłownie dwa-trzy ryflaki. Mijanki składów osobowych były tylko na wyznaczonych stacjach. Węzły są dosyć rozbudowane, na filmie jest tylko połowa mapy - od stacyjki mijankowej Wojnowo po czterokierunkowy węzeł w Uściu. Na jeszcze niedokończonej części jest jeszcze większa stacja w postaci adaptacji Grudziądza, myślę że uwzględnianie realnego ruchu będzie możliwe.
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3922
Skąd: Opole

Wysłany: 11-01-2016, 20:23   

Cytat:
*8:39 pole strasznie długie z obu stron, trochę zróżnicowania i podziału teksturami i płotami może?


Chciałem oddać PGRowskie pola, ciągnące się po horyzont, choć może rzeczywiście czasami są one zbyt monotonne. Coś wymyślę na urozmaicenie.

Osobiście nie uważam, że są za długie na niziny. PGR-y to nie poletka w górach tylko to są hektary pola i niestety czasami to może wyglądać monotonnie ale taka uroda gospodarstw wielkopowierzchniowych.
Cytat:
To akurat szpaler brzóz, celowo nasadzony. Gdzieś widziałem takie zjawisko, tylko teraz ciężko będzie znaleźć pierwowzór.
Jeżeli mnie pamięć nie myli, to na filmach K. Waszkiewicza coś takowego widziałem.
 
 
 
Pafawag 
user



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Gru 2015
Posty: 51
Skąd: Polska
Wysłany: 11-01-2016, 21:47   

Brzegi sosnowego lasu najczęściej otacza się pasem brzozy. Z moich obserwacji wynika, że taki sposób praktykuje się gdzieś od 25 lat sądząc po wieku drzew.

Przykładowe obsadzenie dla 10-letniego młodnika (b - 3 rzędy brzozy, s-sosna):
---------- d r o g a ---------
bbbbbbbbb d bbbbbbbb
bssssssssb r bssssssssb
bssssssssb o bssssssssb
bssssssssb g bssssssssb
................ a ................ <~ kolejne rzędy

https://www.google.pl/map...12!8i6656?hl=pl
https://www.google.pl/map...12!8i6656?hl=pl
https://www.google.pl/map...12!8i6656?hl=pl
 
 
 
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 11-01-2016, 22:08   

Prawda - na brzegach zwykle pojawiają się brzozy, i to odzwierciedlam, tyle że zwykle są one wymieszane z sosnami. Gdzieniegdzie brzeg jest zasadzony samą brzozą, tyle że są to sektory nieliczne i oddalone od siebie. Na mapie patrząc czasookresowo lasy są zasadzone jeszcze przed wojną lub tuż po - akcja się dzieje prawie 45 lat temu. Drugą sprawą jest ułomność TRSowego lasu - typowy las nasadzany to gąszcz gołych pni sosnowych, żadnych krzaków, podszycia, ew nieliczne świerki czy brzozy na obrzeżach. W grze nijak to nie wygląda, trzeba las zagęścić krzakami i młodziankami.


Tak poza konkursem - las nasadzony po wojnie na dawnych polach można łatwo odróżnić od lasu przedwojennego - przydrożne drzewa były zostawiane, nierzadko tworząc dziś liściasty tunel nad drogą wśród sosnowego boru, i nie są to brzozy ;-) Warto przemierzyć w google DW-313 na odcinku Babimost - Klenica, tam pięknie to widać.
_________________
Jaka praca dziś, taka Polska jutro!
Ostatnio zmieniony przez UAZ 11-01-2016, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-01-2016, 12:58   

UAZ a może na przyszłość zamiast filmikować wrzucisz screeny żeby było wiadomo do czego się odnieść. Film jest fajny, ale na jakąś zajawkę, nie do oceny stanu budowy.
 
 
 
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 12-01-2016, 15:12   

Film jest podglądowy z całości, każdy odcinek był już wcześniej oscreenowany ;-) De facto najlepszym sposobem prezentacji byłby film z kabiny, w tym celu mapa powstaje.
_________________
Jaka praca dziś, taka Polska jutro!
 
 
 
parowozek
super user


Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 115
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 13-01-2016, 22:26   

Super mapka! Pisałem już to, powtórzę jeszcze raz: czuć klimat województwa zielonogórskiego, dodatkowo podoba mi się użycie schematu stacji Międzychód, tylko szkoda, że nie zastosowałeś łuku który występuję na stacji. Technicznie żadnych uwag nie mam. Chciałbym tylko zasugerować postawienie jakiegoś jeziora(Pojezierze Lubuskie), ale to już zostawiam w gestii autora :-) . Życzę powodzenia w dalszych pracach!
 
 
 
UAZ 
znawca
Automatyk



Pomógł: 54 razy
Wiek: 26
Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 1617
Skąd: Kargowa/Wolsztyn
Wysłany: 13-01-2016, 23:05   

Pal licho ten łuk, wiaduktu bardziej brakuje, ale pruć wszystko jeszcze raz szkoda ;-)

Jeziora się dalej pojawiły, jeszcze kilka km szlalu jak na razie pomysłu, to i kolejne może się pojawią.
_________________
Jaka praca dziś, taka Polska jutro!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group